DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Gök Gürültülü

Yönetmeyi bilmek

14.01.2020
67
A+
A-

Yönetim tabiri çok iş hayatını içeriyor gibi gözükse de, aslında hayatınızın her alanında yaşadığınız tecrübelerle oluşan bir birikimdir. İnsanlar yönetmek kavramını genel olarak düşündükleri zaman hep birinin üzerine baskı kurmak, başka insanlara kendi istediklerini dayatmak gibi bu kavramı algılayabilirler. Aslında bu algı çok normaldir çünkü biz sevgi ile değil, baskı ile daha çok bir şeyleri yapabilmeye alışmış bir toplumuz.  Yönetim kavramı işte bu bağlamda biz ne kadar farkında olmasak da, hayatımızın her alanında bizi etkiler ve karşımıza çıkar. Az önce belirttiğim gibi maalesef ki baskı ve dayatma şeklinde ortaya çıkan bu kavram aslında bize gerçek yöneticinin ve yönetme becerisinin ne olduğunu unutturmuş durumdadır. Peki nedir gerçekten bu kavramlar?

Bir kere yönetim kavramı ve yönetme meziyeti lider dediğimiz insanlarda vardır. İçinden öyle bir enerji gelmeyen, liderlik vasıflarını elinde bulundurup, bunları kullanmayı bilemeyen bir insan gerçekten iyi bir yönetici olamaz. Genelde beğenmediğiniz, istemediğiniz yöneticilere bakarsınız, ciddi bir şekilde lider enerjisinin eksikliğini gözlemleyebilirsiniz. Yani en başta gerçekten içinizde bir lider yatmıyorsa, yönetebilme beceriniz çok da yüksek olmayacaktır. Günümüzde herkes kendini kendi çapında lider olarak görse de, önceki yazılarımda belirttiğim gibi liderlik bambaşka bir kavramdır. Gösteriş meraklısı, ilgi bekleyen insanlar genelde bu kategoriye kendilerini alsalar da yönetim becerisindeki eksiklikleri aslında nasıl lider olamadıklarının açık göstergesidir. 

En belirleyici kavram yazdıklarım olsa da bunun dışında iyi bir yöneticinin iyi bir dinleyici ve gözlemleyici olduğunu da belirtmek lazım. Bazı insanlar vardır yüzünüze baktığı anda sizi okur, sizin olaylara karşı takındığınız tavırları inceler. Kısacası sizi gözlemler ve gözlemine göre size karşı tavır takınır. Kendi egosu, amacı ya da istekleri değildir önemli olan, sizsinizdir. Yani astındaki kişilerin psikolojisine göre yolunu çizer, öyle davranır. Günümüzde genelde önümüze çıkan yönetici modelleri kendi egolarını tatmin etmek için maalesef ki astlarına yapmadıklarını bırakmayan insanlar ile doludur. Kendi komplesklerini aşamamış kişiler, bir koltuğa oturup, o koltuğu taşıyamayınca böyle sonuçlarla da karşılaşabiliyoruz. İşte onlar da yönetmeyi bilmeyen kitleleri oluşturuyorlar.

Bir de istemek var tabi. Deli gibi yönetmeyi istemek, bir koltukta oturmaya çalışmak, oradan makam ya da mevkii elde etmek bazı insanlar için hayali kurulan bir kavram oluyor. Ancak bir şeyi çok istemek, amaç edinmek maalesf ki o şey elde etmek için yeterli olmayabilir. Herkes öncelikle kabını bilmelidir. Yönetici donanımlıdır. Bu donanıma, entellektüel birikime sahip olamayan insanlardan oluşan ve yönetmek için çaba harcayan kişiler maalesef ki oturduğu koltuğun hakkını veremeyecek ve yeri geldiğinde de sürekli yargılanacak, eleştirilecektir. 

Yukarıda belirttiğim sebepler dışında tabi ki de bir çok neden sıralayabiliriz. Ama bu temel kavramları baz alırsak, yönetmeyi bilmenin çok da kolay olmadığını ve sistemimizde yer alan genel sorunların bilinmeyen kavramı uygulamaya çalışan eksik donanımlı insanların yarattığı kaos olduğunu da fark etmemiz zor olmaz. İstiyorsanız eğer bu koşullara sahip olayım, böyle olayım diyorsanız, lütfen ama lütfen kendinizi iyi analiz edin. Eksik noktalarınızı geliştirmeye çalışın. Yoksa yönetmeyi bilmeyen insanların sebep olduğu sıkıntılarla uğraşmaya, onları aşmaya çalışan bir toplumun ötesine geçemeyiz ve en önemlisi de kendine keşfedemeyen ya da potansiyeli olduğu halde kullanamayan kişiler ile birlikte yaşayan heder olmuş hayatlar içeren bir topluma döneriz. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.