DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Üretim Pazarlama Satış

25.04.2019
73
A+
A-

Üretici firmaların en büyük amacı, iyi ürün üretmektir. Çıkan son mamülün kalitesi, sadece üreticinin kalitesini göstermekle kalmaz, aynı zamanda ürüne bir marka değeri kazandırarak, üreticinin sektör içindeki yerini korur ya da yükseltir. Eğer üretici gerçekten sektör içinde sağlam bir şekilde ve uzun vadede kalmak istiyorsa çıkardığı ürünün kalitesine çok fazla önem vermek zorundadır.

Kaliteli ürün üreticiyi belli bir seviyeye getirebilir ancak üretici ürününü doğru pazara doğru bir biçimde pazarlayamazsa, ürettiği yüksek kalitede ürünün uzun vadede bir önemi kalmaz. Bu sebeple üretici firmalar süreç içinde satış ve pazarlama stratejileri geliştirmek zorunda kalırlar. Bu noktada şu iki ayrım çok önemlidir; pazarlama nedir, satış nedir?
Ürünlerini satmak isteyen üreticiler ilk başta ürünlerini tanıtmaya başlarlar. Aslında pazarlama bu aşamada başlar. Üretici bile ürününü üretirken aslında bir pazarlamacı edasıyla o ürünü üretir. Pazara bakar, talebe bakar ona göre ürününü oluştur. Ürün üretildikten sonra yapılan ürün tanıtımları da bir pazarlama faaliyetidir. Sosyal medyadan yapılan tanıtımlar, basılan broşürler, kurulan tanıtım stantları, iştirak edilen fuarlar gibi birçok aktivite ürünün pazarlama aşamasında gerekli olan işlemlerdir.

Ülkemizde pazarlamacılar ve satışçılar aynı kulvarda değerlendirilirse de ikisinin yaptığı iş aslında birbirinden çok farklıdır. Bir şirketin herhangi konumundaki bir insan bile farkında olmadan ürününü pazarlayabilir. Hatta insanlar beğendikleri ürünleri karşısındakine anlatırken ya da memnuniyetini dile getirirken de aslında farkında olmadan o ürünü pazarlar.
Satış ise artık ürünün üreticiden çıkıp müşteriye verilme, sunulma ya da satılma aşamasıdır. Müşterinin ürün ile buluştuğu an satışın gerçekleştiği andır. Bu noktada satış yapan insanların yaptıkları hatalardan biri, sattıkları ürünün müşteriye ulaştığı anda satışın bittiğini düşünmelidir. Oysaki satış, müşterinin ürün ile buluştuğu anda değil müşteriden ürünün bedelinin alındığı zaman yani piyasa tabiriyle tahsilatının yapıldığı zaman tamamlanır. Tahsilatın yapılma aşaması ile satış ve pazarlama işlemi sonlanır.

Pazarlama odaklı düşünen firmalar ürünlerini her zaman yaymak, daha çok kişi ile buluşturmak isterler. Satış odaklı düşünen firmalar ise tamamen ciro odaklı düşünürler. Ciroyu yakaladıkları an, onlar için bir başarı iken, pazarlamayı yapan insanlar istedikleri gibi ürünü yayamadıkları ya da tanımadıkları zaman kendilerini başarılı kabul etmezler.
Bu ayrımın farkında olan üreticiler iyi ürün üretmenin yeterli olmadığının farkındadırlar. Ancak üretim odaklı düşünen ve doğru ürünün her şeye yeterli olabileceğini düşünen firmalar, aslında büyük yanılgı içerisindedirler. Çünkü bir firmanın büyüklüğü pazarlama ve satış stratejilerinin sağlamlığı ile perçinlenir. Pazarlamanın ve satışın önemini kavrayan bazı üreticiler ise orta kalite ya da zayıf ürünler üreterek sektör içinde kalabilirler. Zaman içinde ürünleri yayıldıkça, insanlar o ürünler hakkında bir fikir sahibi olur. Ürünlerini beğenen beğenmeyen ayrılır ve her şekilde o tür firmalar piyasada bir şekilde yer bulurlar.

Sonuç olarak şunu unutmamalı, ürün bir firmanın kalbi ise pazarlama ve satış stratejileri de eli koludur. Sektör içinde kalıcı olmak isteyen firmaların sadece ürün odaklı değil aynı zamanda pazar ve insan odaklı da düşünüp, kendilerini bu şekilde organize etmeleri gerekmektedir. Çünkü artık çağımız, insanların isteklerini en iyi karşılayanlar in, en iyi çalıştığı zamanlardır. İyi, kalıcı, sağlam marka olmanın sırrı da aslında budur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.