DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

Suriye’den pamuk, patates , soğan ve diğer ürünleri ithal ediyoruz

Kendi çiftçimize destek vereceğimize Suriyeli çiftçilerden tarım ürünleri alarak kendi insanımızı mahvediyoruz.

11.01.2020
82
A+
A-

AKP hükümetinin yanlış tarım politikaları Türkiye’yi iç savaşın devam ettiği Suriye’nin tarım ürünlerine muhtaç hale getirdi. Suriye’den tarım ürünleri ithalatı artıyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 1,4 milyar dolara ulaştı.

Türkiye ile Suriye arasındaki ticaret komşu ülkedeki iç savaşa rağmen devam ediyor. Son dönemde Suriye’den pamuk, kahve, çay, baharat, bitkisel yağlar, patates ve zeytinyağı ithalatı yapılması iki ülke arasındaki ticareti tekrar gündeme taşıdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin Suriye’ye ihracatı 2018’in ilk 11 ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 1,6 artarak 1 milyar 251 milyon dolar oldu. Suriye’den ithalat ise aynı dönemde 60 milyon doları buldu.

2011’DE TİCARET ZİRVE YAPMIŞTI

2011’de başlayan savaş öncesinde 2010’da iki ülke arasındaki ticaret zirveye ulaşmış, ihracat 1,8 milyar dolar, ithalat 452 milyon dolara yükselmişti. 2012’de ihracat 497 milyon dolara kadar sert bir düşüş gösterse de sonrasında toparlandı.

Cumhuriyet’ten Emre Deveci’nin haberine göre Türkiye, silahlı gruplarla birlikte kontrol ettiği bölgeler üzerinden Suriye’ye ihracat yaparken, bu ürünler ülke geneline iç ticaret yoluyla yayılıyor. İthalat da yine söz konusu grupların kontrol ettiği sınır bölgeleri üzerinden yapılıyor.

SURİYE’DEN BAŞTA ZEYTİNYAĞI VE PATATES OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ TARIM ÜRÜNLERİ ALIYORUZ

Türkiye’nin desteklediği gruplarla birlikte kontrol altına aldığı Afrin’den yaptığı zeytinyağı ithalatı, iç piyasada fiyatların düşmesine yol açmış ve Türk çiftçisine ciddi zarar vermişti.

Yerli üreticinin büyük tepkisiyle karşılanan Suriye’den zeytinyağı ithalatı, 2018’de 2,7 milyon dolara ulaştı. Patateste ise ithalat 509 bin doları buldu.

Türkiye’nin Suriye’den diğer ürünlerdeki ithalatına bakıldığında ise pamuk ve pamuklu ürünlerde 18 milyon dolar, bakır ve bakırdan eşyada 11 milyon dolar, kahve, çay ve baharatta 9 milyon doları buldu. Alüminyumdan eşyada 5 milyon dolar, hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlarda 2 milyon dolar ithalat yapıldı.

SURİYELİLER 10 BİNLERCE ŞİRKET KURDU

Resmi rakamlara göre Türkiye’de 3,5 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacı bulunuyor. TEPAV’ın verilerine göre, Ocak-Kasım 2018’de Suriye ortak sermayeli 1.517 şirket kuruldu.

Suriye ortaklı şirketlerin toplam Suriye ortak sermayesi 258,4 milyon TL oldu. 2010-2018 savaş döneminde Türkiye’de kurulan Suriye ortak sermayeli şirket sayısı 8 bin 106’ya ulaştı.

Suriye’den alınan zeytinyağı ve arpa içerdeki üreticinin moralini bozuyor. Zeytinyağı ve arpa üreticisi ithalat yerine imalatın desteklenmesini istiyor. Afrin’den ihraç kaydıyla da olsa alınan zeytinyağı iç piyasada ücretin düşmesine kapı aralarken, üreticiye karşı bir baskı unsuru olarak kullanılıyor. Türkiye arpa imalatında kendine yeterli değil. Her sene belli oranlarda ithalat yapılıyor. 2018 yılında toplam 656 bin ton arpa ithalatı yapıldı. 2019’un ilk 10 aylık döneminde dışalım 278 bin ton oldu. Ekim ayı ise ithalatın en yüksek olduğu ay oldu. 2018’de Ekim ayında 3.000 ton dışalım yapılmışken 2019’da Ekim ayında 90 bin ton arpa dışardan alındı. Suriye’den alınan arpa miktarı az olsa da üreticinin reaksiyonuna kapı aralıyor. Üretici haklı olarak, “Savaşın sürdüğü Suriye kendi ihtiyacı olan arpayı, zeytinyağını, buğdayı üretiyor ve ihraç ediyor. Tarım potansiyeli yüksek Türkiye, neden kendi, ihtiyacı olan bu ürünleri üretemiyor, Dışardan alıyor?” diye soruyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.