DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Gök Gürültülü

Organize Etmek

12.11.2019
103
A+
A-

Çok iddialı bir başlık. Bir de herkesin ulaşmak istediği yer. Bir çok insanın ‘Oturayım masamın başında, işler gitsin, ben de herkese ne yapması gerektiğini söyleyeyim ve işlerimi halledeyim.’ diye düşündüğü bir nokta. Çoğu kişinin uç ya da son olarak gördüğü, aslında her şeyin sıfırdan başladığı bir yer; organize eden olmak. 

Bir kere şunu söylemek gerekiyor ki böyle bir mevki yok. Evet organize eden olmak ulaşılabilecek bir mevki ama ‘İşler gitsin, ben oturayım.’ düşüncesini içeren bir mevki yok.  Herkesin var zannettiği ‘Ah bende olayım orada.’ dediği bu yerin aslında olmaması ne garip değil mi? 

Kimse ulaştığı yere tesadüfen gelmiyor. Bir yerlere gelmek, belli yetkinliklere sahip olmak, ciddi emek, çaba ve adayış istiyor. Ünlü ceoların, yöneticilerin, girişimcilerin hayatlarına bakın mesela, inceleyin, onlar o noktaya nasıl gelmişler. Nasıl bir emek, çaba, adayış içinden geçmişler ve neler görmüşler. Yaptıkları şeyler ne kadar harika ve onlar bunları kazanabilmek için ne bedeller ödemişler. Aslında işin sırrı da burada biliyor musunuz? Bedel ödemek… İşi trajik bir yere getirdiğimi düşünmeyin. İşin gerçeği bu. Özellikle bir yere gelen insanları yönlendiren içlerindeki güç ve enerjidir. Bu da karşılarına çıkan her zorlukla, her güçlükle baş edebileceklerini düşünmeleri ve bunun için savaşmalarıdır. Emin olun onların bir vizyonu ya da misyonu olsa da belki onlar bile bu gücün ve enerjinin onları ne noktaya getireceklerinin farkında değiller. Sonra bu insanlar bir noktaya geliyorlar ve işi avuçlarının içinde görüyorlar. Çünkü yaşamış, tecrübe etmiş hatta bu uğurda bazen yenilmiş bile oluyorlar. İşte o çok arzu edilen organize etme yeteneği böyle kazanılıyor. 

Bir çok insan bu noktaya gelmek istiyor. Özellikle dikkatimi çekiyor, eğitim düzeyi yüksek olan kişilerde bu güdü daha fazla. Her şeyi yapabilirim, halledebilirim, başarabilirim gibi duygular tabi ki de kötü duygular değil. Ancak bu hisler yüksek ego ile birleşince, yapıcı hisler olmaktan çıkıyor maalesef. Evet her şey istemekle başlar. Ancak bunlar sadece bir güdü olarak, içi boş ve eksik kalıyor. Farkında olunmayan şey işte tam da bu. Mesela dünyanın en büyük şirketlerinin eğitim seviyesine bakmadan insanları işe aldıklarını biliyor musunuz? Yanlış anlaşılmasın, ben eğitim kötü demiyorum.Tabi ki önemli ve herkes koşulu kadar gidebileceği noktaya gitmeli. Ama fazla bilmek da maalesef bazı durumlarda kişilerde ciddi bir perde oluşturabiliyor. Adanmışlıktan yoksun olan eğitilmiş kitle maalesef bize işte üretemeyen, masa başına geçerim ona buna şunu yap derim diyen zihniyette insanlar kazandırıyor. Bu da zaten yeterli üretemeyen ülkemizin ve üreticilerimizin bir tık daha fazla sorun ile uğraşmasına neden oluyor.

Sonuç olarak organize yeteneği insanda içten gelen, var olan bir şey olsa da aslında yaşayarak ve tecrübe edilerek elde edilen bir vasıftır. Hiç bir şeye benzetilemeyen, okulda sevilmeyen, okuldan bile atılan hatta okula bile gitmemiş olan insanların içinden cevherler çıkması bu bağlamda bir tesadüf değildir. Sizin birini bir şeye benzetmeniz önemli değildir. İstediği için hayatını adayan, savaşan, uğruna çaba harcayan hiç kimsenin önünde kimse duramaz. Bir bakmışsınız dünya beklemediğiniz bir insanın elinde ve oradan hayatın şifrelerini çözerek hayatının, işinin hatta çevresinin lideri, örnek alınanı ve avucunun içine aldığı tecrübeleri ile işin organizatörü olmuş. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.