DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

İstikrar

24.08.2019
76
A+
A-

Herkes yola çıkarken kendisine bir hedef koyar. Amaç o yolda ilerlemek ve başarı ipini göğüslemektir. Ancak başarı her zaman her isteyeni bulmaz. Bundan önceki yazımda değindiğim başarı konusunun önemli itici güçlerinden birine de, bu yazımda değinmek istiyorum; ‘istikrar’. Başarılı olmak isteyenler hızlı bir şekilde kendilerine hedefler koyarlar. Bu olması gereken ve yapılması gereken bir şeydir.

Herkes yola çıkarken kendisine bir hedef koyar. Amaç o yolda ilerlemek ve başarı ipini göğüslemektir. Ancak başarı her zaman her isteyeni bulmaz. Bundan önceki yazımda değindiğim başarı konusunun önemli itici güçlerinden birine de, bu yazımda değinmek istiyorum; ‘istikrar’.

Başarılı olmak isteyenler hızlı bir şekilde kendilerine hedefler koyarlar. Bu olması gereken ve yapılması gereken bir şeydir. Bu planlar büyük bir ‘heves’ ile yapılır. İnanılmaz bir motivasyon bu amacın tetikleyicisi olmaya başlar. Araştırmalar yapılır, iş incelenir. İnsanlar amaca odaklanır ve süreci başlatılar. Her şey başlangıçta güzeldir ve çok özeldir. Çünkü az önce tırnak içinde yazdığım, özellikle vurgulamak istediğim şey olan ‘heves’, çok güçlü bir motivasyon aracıdır ve insanları dağları delebileceğine bile inandırır.

Evet az önce bahsettiğim gibi her şey güzel başlar. Ama aslolan başlangıçtan öte, süreci devam ettirebilmek ve bunu yapabilmek için gerekli olan itici güce her daim sahip olabilmektir. Çünkü hevesler geçicidir ve kalıcı başarılar ‘istikrar’ ile gelir. Peki istikrar nedir ve nasıl sağlanır?

İstikrar sözlük anlamı ile ‘Düzenlilik içinde sürüp gitmek, kararlılık.’ demektir. Büyük hevesler ile başlanan her iş her zaman ciddi getiri getirmeyebilir. İşte böyle bir durumda kişilerin düzenini bozmadan işi devam ettirmeleri şarttır çünkü bazı işlerin getirileri zaman içinde yükselebilir. Tam aksine bazı işler de vardır ki tam o devrin işidir ve o işe ilk başlanıldığı zaman, çok ciddi kazançlar elde edilebilir. Bu tür işler tabi ki de bir fırsattır. Bu fırsatları yakalamakta da girişimcilerin öngörüsüne ve iş yapma becerisine bağlıdır. Koşullar ne olursa olsun hızlı getirisi de olsa yavaş getirisi de olsa bir işi yaparken istikrarlı olmak çok önemlidir. Çünkü istikrar, yavaş getirili bir işin süreç içinde büyümesine ya da hızlı getirili bir işi daha da hızlı ilerlemesine vesile olabilir. Başka bir boyuttan da ele alırsak, istikrar sağlayamayan işler tıkanmaya ve zaman içinde tükenmeye mahkumdur. Çünkü bir iş sadece o işi yapan açısından değerlendirilemez. Çalışma tedarikçiden, müşteriye kadar çok boyutlu bir süreçtir ve bu süreçte bulunan herkes çalıştığı kişiden istikrar bekler. Müşterileri, tedarikçileri ya da çalışanları ile stabil bir düzen kurabilen herkes başarılı bir hayata bir adım daha yaklaşmıştır.

Sözün özü, her şeyin hızlı tükendiği ve hızla değer kaybettiği bu zamanda, düzenli harcanan emek, her zaman değer arttırır. Yaptığınız işte dikiş tutturamıyor ya da işinizin değerini zaman içinde arttıramıyorsanız, hızlı bir şekilde kendinize dönmelisiniz. Muhtemelen yanlışı düzeninizde bulacaksonoz. Sonrasında yapacağınız düzenlemelerle ve bu düzenlemeleri istikrarlı bir şekilde uygulayarak başarıya ulaşabilir ya da başarınızı arttırabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.