DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Mevzi Sağanak

İşine yatırım yapmak

02.09.2019
91
A+
A-

Girişimcilerin en çok önemsedikleri ve istedikleri şey bir iş sahibi olup, sahip oldukları işte başarılı olmalarıdır. Bunun için de işlerine yatırım yaparlar. Özellikle işi kurma aşamasında ciddi sermayeler bulmak, doğru ve bilgili iş gücüne ulaşabilmek ilk adımdır. Sonrasında iş kurulur, devam eder. Girişimci yönetici ve lider pozisyonlarını alarak süreci yönetir. Girişimciler ister yönetici, ister lider

Girişimcilerin en çok önemsedikleri ve istedikleri şey bir iş sahibi olup, sahip oldukları işte başarılı olmalarıdır. Bunun için de işlerine yatırım yaparlar. Özellikle işi kurma aşamasında ciddi sermayeler bulmak, doğru ve bilgili iş gücüne ulaşabilmek ilk adımdır. Sonrasında iş kurulur, devam eder. Girişimci yönetici ve lider pozisyonlarını alarak süreci yönetir.

Girişimciler ister yönetici, ister lider vasıflarını üstlensinler, çok önemli bir vasıf olan yatırımcılığı asla unutmamalıdırlar. Peki bu ne demek oluyor? Her vasfa sahip olan kişi bir de üstüne neden yatırımlarına devam etmek zorunda ki?

Şöyle açıklayayım, piyasa koşulları asla durağan değildir, hep değişir. Daha da önemlisi gelişir. Değişime ve gelişime ayak uydurmak da ancak değişerek ve gelişerek olur. Eski dönemlerde firmalar arzları ile piyasayı şekillendirirken, şimdilerde durum farklılaştı. Artık şirketler piyasa koşullarına göre pozisyon alıyorlar. Bu tabi ki daha zor bir süreç çünkü var olan talebi kaçırmamak için oldukça hızlı hareket etmek zorundalar. Hızın yanı sıra yeni çağda aynı zamanda insanların talepleri de gelişen dünya koşulları ile uyumlu olarak değişiyor. Çağın gerisinde kalan firmaların bu değişime ayak uydurmaları gerçekten çok zor. Çağa uyumlu giden firmalar zaten bu bağlamda yatırımlarına devam ediyorlar. Şirketler bu yeni zamanda şunun farkındalar; gelişmezlerse tıkanırlar. Bu tıkanıklık zaman içinde firmaların çöküşüne bile neden olabilir. O yüzden adım adım ilerlemek, elde edilen gelirlerin bir kısmını yatırıma yönlendirmek şirketlerin olmazsa olmazıdır.

Yatırımı sadece parasal olarak değerlendirmek de çok eksik olacaktır. Tabi ki de makineleşme, teknoloji ile uyumlu olarak üretim sürecinin gelişimi gibi sermaye gerektiren çalışmalar mutlaka yapılmalıdır. Ancak pazar araştırmaları, ar-ge çalışmaları gibi bazı süreçler ise daha az yatırım isteyen ama firmalar için makineleşme kadar önemli süreçlerdir. Bu tür araştırmalar olmadan sermaye gerektirecek yatırımların organizesi de oldukça eksik olacaktır.

Sonuç olarak girişimci sadece işini kurmak için değil, işini geliştirmek ve işinde yenilik yapmak için de çaba harcamalıdır. Bu bağlamda yapılan ve yapılacak yatırımlar çok önemlidir. İşe yapılacak yatırım işverenleri, girişimcileri güçlendirir. Bu güçle devam eden işverenlerin zaman içinde piyasa koşullarında duruşu daha da sağlam olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.