DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

İş bölümü

26.07.2019
79
A+
A-

Çok değişik bir çağda yaşıyoruz. Her şeye kolay ulaşabilmekten dolayı belki de, insanların üzerinde farklı bir hava var. Herkes hem her şeyi yapabileceğini, bu konuda yetkin olduğunu düşünüyor hem de bu kadar yetkin olduğunu düşünen çoğu kimse harekete geçmiyor. Sorulduğunda herkes her şeyi biliyor, uygulamaya gelince ise insanlar uygulamada oldukça zayıf kalıyorlar.

Çok fazla bireyselleşilen bu dönemde, elini taşın altına atan insanlarla yolların kesişmesi aslında ciddi bir şans. Bu şansı yakaladığımız anda bunu hızlı değerlendirmemiz lazım çünkü başarı tek başına yakalanabilen bir şey değil. İşte ‘iş bölümü’ dediğimiz kavram burada ortaya çıkıyor. Evet bazı insanlar bazı şeyler için üşeniyor, harekete geçmiyor da olsalar, hayatta harekete geçen insanlar da var. Azlar ama yok değiller. İşte bu kavramı etkin olarak kullanmak aslında bu noktada önemli.

Azimli olan, harekete geçen kişiler genel olarak oldukça becerikli insanlardır. Kişilerin bu becerikli halleri onlarda her şeyi yapabilecekleri inancını doğurur. Aslında evet, kişi isterse her şeyi yapabilir. Ama asıl soru kişinin becerileri değildir. ‘Kişi gerçekten de her şeyi yapmalı mı?’ Asıl soru budur. İşte bu noktada cevap ‘Hayır’ olmalıdır. Çünkü becerikli olmak ile uzman olmak ayrı kavramlardır. Bu iki kavramın farkı da maalesef ülkemizde çok net anlaşılamamaktadır. Çalışırken, özellikle yönetirken bu iş bölümü kavramı hayat kurtarır çünkü kişilerin bilemediği, yetişemediği yerlerde, işin uzmanı devreye girip, ciddi manada işi çözebilir ya da iş yükünü hafifletebilir. Bunun tabi aksi de söz konusudur. Uzman kişiler sorumluluklarında olan işleri yetiştirmede problem yaşadıkları zaman, daha az kalifiye olan insanları, kendi kontrollerinde olan ve yapılması gereken işlere yönlendirdikleri zaman hem iş yüklerini hafifletirler daha çok uzman oldukları alanlara konsantre olabilirler hem de işlerini daha hızlı, seri ve düzgün bir şekilde bitirebilirler. 
İşte yazımın girişinde bahsettiğim herkesin daha bireysel olarak hareket ettiği bu çağda, gerçekten kişilerin kendilerini bu şekilde yönlendirmeleri zor olabiliyor. İnsanların iş bölümünü tam kavrayamamaları hem zaman içinde yüklerini ağırlaştırıyor hem de büyüyebilecek olan işlerin büyüyememesine, kişilerin ya da kurumların farkında olmadan yerinde saymalarına neden oluyor. 
Sonuç olarak diyebiliriz ki, iyi kavranan ‘iş bölümü’ mantığı, insanları, firmaları büyütür. Uzmanlara yönlendirilen işlerin getirisi yükselir. Ya da vakit alan işleri daha az kalifiye insanlara yönlendiren kişiler, kendi alanlarında açılan daha çok vakitte daha verimli çalışmalar yapabilirler. Zaten iktisatta da kuram budur. İş bölümü her zaman verimliliği arttırır. Daha çok iş yapıp, daha çabuk sonuç almak isteyen herkesin vazgeçilmezidir aslında. Tabi anlattığımız sebeplerden yola çıkarsak eğer, iş bölümü kimisi için kabus, kimisi için büyüme şansıdır. Yani kişiler kendileri nereden hareket etmek isterlerse işlerini ve geleceklerini ona göre şekillendirirler. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.