DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Gök Gürültülü

Başarı

09.08.2019
77
A+
A-

Başarıyı herkes ister. İster ki yapsın, o iş olsun. Niyet edip, elini bir işe atıp da şunu diyen kimse görmedim; ‘Yok ben bu işi beceremem, başaramam’. Peki hep istenen o başarıya nasıl ulaşılabilir? Başarmak isteyen insan ne yapmalıdır?
Aslında başarının çok net ve tek bir anahtarı var; çalışmak. Eskiler dermiş ya ‘Emeksiz yemek olmaz.’ Durum aslında aynen de budur. Başarılı insanlar çok kez incelenmiştir. Bu insanların hepsinin ortak özelliğinin çalışkan olmak olduğu zaten bilinen bir gerçek. Peki gerçekten emek vermek, bir iş için çabalamak tek başına başarılı olmak için yeterli midir? Bu sorunun cevabı da çok net; ‘Evet yeterlidir.’

Çalışkan olan insanların başarılı olma derecelerini etkileyebilecek belli başlı yan faktörler vardır. Bu yan faktörleri ne kadar fazla uygular ise çalışan insan, başarısını o kadar perçinler ya da yükseltir. Aslında benim de değinmek istediğim bu yan faktörler. Çünkü çalışkan olmayan bir insanı çalışkan olması için eğitemezsiniz ama çalışkan bir insanı eğiterek başarı derecesini yükseltebilirsiniz.
Kısaca değinelim bu faktörlere. ‘Disiplinli olmak’ başarının en önemli anahtarlarındandır. Kişi yapacağı işi ya da hedefi için belli bir programa kilitlenip bir disiplin dahilinde hareket ederse muhakkak ki başarısını arttıracaktır. Çünkü çalışkan başka insanların da olduğunu düşünürseniz, o kadar insan arasında ancak daha disiplinli olanlar farklılaşabilir.
Bir diğer önemli ve hep göz ardı edilen başka bir faktör daha var; ‘tecrübeli insanların tecrübelerinden faydalanmak.’ Kişilerin yapmak istedikleri işi bundan önce yapan ve bu işte başarılı olmuş insanlar mutlaka ki vardır. Bilginin bu kadar ulaşılabilir olduğu bu çağda, bu insanlara ulaşmak çok da zor olmamalı. Onların zaten önceden gittiği bu yollar, yaşadıkları tecrübeler kişilere inanılmaz fayda sağlayabilir ve kişilerin yoluna ışık tutabilir. Kişilerin, kendi başlarına daha uzun sürede yapacağı bir işi daha kısa sürede tamamlaması sağlanabilir. Ya da kişiler hiç bilinmedikleri ve başarılı olmayı istedikleri bir işte, deneme yanılma yoluyla kazanacakları tecrübeleri yaşanmışlıklardan öğrenerek daha hızlı hareket edebilirler ve zaman kazanabilirler.

Disiplinli olmak ve tecrübeli insanların tecrübelerinden faydalanmak çok kolay gözükse de aslında uygulaması çok zor olan şeylerdir. Çünkü disiplinli olmak için kişilerin yapacakları şeyler muhakkak ki onlara çok ağır gelecektir. Ya da tecrübeli insanlardan duydukları şeyler onları rahatsız edecektir ve çoğunlukla da uygulamaktan kaçınılan şeyler olacaktır. İşte bu noktada da başarılı insanlar kendi aralarında ayrılırlar. Çünkü başarmak isteyen herkes kendi arasında birbirini rakip görmeye eğilimlidir. Her ne kadar canım cicim görünse de herkes birbirine karşı, her zaman birileri birilerini aşağı çekmeye çalışacak, kendilerinden daha ön planda olduğunu düşündükleri kişiler için laf, söz çıkarıp prestijlerini düşürmeye çalışacaklardır. Olmaz demeyin, olur. Yapmaz demeyin, yaparlar. İşte bu zamanlarda disiplinli çalışan ve tecrübelere önem veren insanlar her halden daha da kolaylıkla sıyırılabilirler. Çünkü onlar ne kadar aşağıya çekilmeye çalışılsalar da başarıları onları her zaman olmaları gerektikleri yerlere oturtacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.