DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Askerlerimize rus uçakları saldırdı

İdlib’de 2 askerimizin şehit olması ile ilgili Yeniçağ’a özel değerlendirmelerde bulunan emekli asker Erdal Sarızeybek, “Rusya açıklama yaptı, ‘Hava desteğini biz veriyoruz’ dedi. Dolayısıyla verdiğimiz şehitler, doğal olarak Rusya’nın açtığı ateş ile olacaktır” dedi.
Kaynak Yeniçağ: Erdal Sarızeybek: “Hava saldırısı Rusya’dan geldi”

21.02.2020
72
A+
A-

Emekli asker Erdal Sarızeybek, Suriye’nin İdlib kentinde 2 askerimizin hava saldırısı ile şehit olmasının ardından açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın Suriye ordusuna havadan destek verdiğini hatırlatan Sarızeybek, Türk askerine yönelik gerçekleştirilen hava saldırılarında, dolaylı yoldan Rusya’nın parmağı olduğunu ifade etti.

Erdal Sarızeybek, Türkiye’nin uyguladığı Suriye politikasının ise bire bir İsrail’in ve Amerika’nın çıkarlarına hizmet ettiğini söyledi. İYİ Partili Sarızeybek, Türkiye’nin yanlış Suriye politikasından dönmesi gerektiğini aktardı.

Erdal Sarızeybek’in, Yeniçağ’a özel açıklamaları şu şekilde:

“Rusya açıklama yaptı, hava desteğini biz veriyoruz dedi. Türkiye’nin yaptığı açıklamada, topçu silahları ile ateş altına alındığı yazıldı. Dolayısıyla verdiğimiz şehitler, hava saldırısı sonucuysa bu doğal olarak Rusya’nın açtığı ateş ile olacaktır. Ya da Rusya’nın desteklediği Suriye güçleri ile… Mantık bunu gösteriyor. Ama bence burada asıl üzerinde durulması gereken nokta şu, ‘bu savaş kimin için?’, biz Suriye ordusu ile neden karşı karşıya geliyoruz. Bence bunun üzerinde durmak daha önemli.”

“RUSYA İLE AMERİKA ANLAŞTI”

“Amerika, Türkiye’deki siyasi iktidarı destekliyor. Doğal olarak bu harekâtı da destekliyor. Rusya da Suriye ordusunu destekliyor. Türkiye, Rusya ile Amerika’nın arasında kıskaca girmiş durumda. Türkiye makasa alınmış durumda. Yani bizi Suriye ordusu ile yer yer çatıştırıp, Esad rejimini devirmek istiyorlar. Asıl amaç bu. Hem Rusya’nın hem de Amerika’nın amacı bu. Çünkü Rusya ile Amerika anlaştı artık. Şu anda Rusya, Büyük Orta Doğu Projesi’nin bir parçası oldu. Neyin karşılığında? Suriye’de aldığı hava, kara, deniz üstleri karşılığında. Hem Orta Doğu’ya indi, 200 yıldır inememişti. Orta Doğu’ya indi ve Amerika’nın projesinin bir parçası haline geldi.”

“İSRAİL’İN AMACI ESAD’I DEVİRMEK”

“Asıl oyuncu İsrail. İsrail’in amacı da şudur. Esad rejimini devirerek, İsrail yanlısı bir hükümeti iş başına getirmek istiyorlar. Bu hükümet iş başına gelirse, İran yalnızlaştırılmış olacak. Hem Lübnan’daki Hizbullah ile İran’ın bağını kesecek, hem Suriye ile İran’ın bağını kesecek. İran’ı yalnızlaştırmış olacak. Hedef bu. Şu an Türkiye izlediği bu Suriye politikası ile 1’e 1 İsrail ve Amerika’ya hizmet ediyor. 1’e 1. Kelimeleri çok dikkatli kullanmaya çalışıyorum ama durum aynen böyle. Türkiye bu politika ile İsrail’in Orta Doğu projesine hizmet ediyor.”

“KÜRESEL SİYASETİN PARÇASI OLDUK”

“Çatışma detaylarının üzerinde yorum yapmak istemiyorum çünkü burada asıl hedefe bakmamız lazım. Suriye ordusu, Birleşmiş Milletler’de tanınmış bir ordu, hükümetleri tanınmış. Eğer Türkiye’nin amacı terörü yok etmekse ki asıl Suriye girme amacı oydu. Esad’da diyor ‘ben teröristleri temizlemek istiyorum’ burada ortaya en doğru mantık olarak, Türkiye’nin Suriye ile anlaşıp yok etmesi çıkıyor. Ancak Türkiye, terörü yok etmek noktasını aştı ve küresel siyasetin bir parçası haline geldi. Bu küresel siyaseti takip edenler de Amerika ve İsrail.”

“TÜRKİYE’NİN POLİTİKASI İSRAİL İLE UYUŞUYOR” 

“Söylediklerimin kaynağı da var. İsrail’in 1982 Dünya Siyonist Dergisi’nde yayınladığı bir Orta Doğu planı var. Orta Doğu planında, ‘Suriye en az 5’e parçalanacak’ ibaresi yer alıyor. Parçalanan Suriye’de ise hükümetlerin başına İsrail yanlısı yönetimler getirilmesi hedefleniyor. Bu sayede İran’ın gözaltına alınması hedefleniyor. İsrail’in bu projesi ile Amerika’nın Orta Doğu projesini yan yana getirdiğinizde iki proje zaten örtüşüyor ve planı yapan, kuvveti kullanan Amerika, stratejiyi belirleyen ise İsrail oluyor. Türkiye’nin izlediği Suriye politikası İsrail stratejisi ile 1’e 1 örtüşüyor. Bu Türkiye’nin izleyeceği politika değil, tamamen yanlış siyaset.”

“TEVRAT’A HİZMET ETMİŞ OLUYORSUNUZ” 

“Size daha acısını söyleyeyim. İsrail’in izlediği bu strateji, Esad’ı devirip, İsrail yanlısı bir hükümeti iş başına getirmek ve İran’ı Orta Doğu’da yalnızlaştırmaya yönelik. Bu sayede de Lübnan’daki Hizbullah’a verilen desteği yok etmeyi izleyen bu politika, ne yazık ki Tevrat’ta geçiyor. Tevrat’ta geçen ayetler diyor ki, ‘Şam’da taş üstünde taş kalmayacak…’ Aynı ayetler Irak için de vardı, bugün baktığımız zaman Irak’ta taş üstünde taş kalmadığını görüyoruz. 3 milyon Müslüman öldürüldü. Bombalamayan ülke kalmadı, bombalanmayan da yer kalmadı. Bombalayanlar haçlı ordusu. Şam’da da taş üstünde taş kalmıyor. Meseleye din açısından baktığımızda da Türkiye, İsrail’i bu şekilde desteklediğinde Tevrat ayetlerine de hizmet etmiş oluyor. Düşünün, Türkiye gibi Müslüman ülkede Yahudi politikası izleniyor. Bunu kabul etmek mümkün değil.”

Kaynak Yeniçağ: Erdal Sarızeybek: “Hava saldırısı Rusya’dan geldi”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.